Gençler dolgun maaşla evden çalışmak istiyor

Türkiye genelinde 121 üniversiteden 91 bin 342 öğrenci ve iş yaşamının ilk 5 yılındaki 39 bin 533 gençle yapılan anket, gençlerin klasik mesaili asgari ücretli işleri istemediğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılan gençlerin en fazla çalışmak istediği bölüm yüzde 23,39 payla üretim ve Ar-Ge oldu. İkinci sırayı pazarlama ve reklam, üçüncü sırayı IT (bilgi teknolojisi) aldı.

Araştırma ve üretimde çalışmak isteyenlerin oranı yüksek olsa da katılanların yüzde 78’i “hibrit çalışma” yani hem ofis hem de uzaktan çalışma imkanı olmazsa işe hiç başlamayacağını belirtti. İş yaşamına başlamış gençlerde de bu oran yüzde 64 oldu.

Evden çalışmanın yanı sıra gençlerin çalışma şartları arasında, ‘maaşın dışında yan haklar’ maddesi ön sıraya geçti. Firma tercihinde önceki yıllardaki telekom, bankacılık ve denetim sektörü firmalarının yerini savunma sanayi, hızlı tüketim ürünleri ve e-ticaret şirketleri aldı.

Realta Danışmanlık’ın “En Gözde Şirketler” başlığı altında sunulan 2023 araştırması, öğrenciler-yeni mezunlar ile genç profesyoneller şeklinde iki grup üzerinde yapıldı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Realta Danışmanlık Genel Müdürü ve EGŞ Araştırma Direktörü Ali Ayaz, gençlerin maaş ve yan haklarla ilgili beklentilerin önceki yıllara göre arttığını söyledi. Araştırma ortaklarından 3İK Marka İletişim Ajansı Başkanı Alper Çakıroğlu da gençlerin üst yöneticilerden sadece sayılarla değil, sosyal ve insani konularla da önemsendiklerini görmek istediklerini bildirdi.

GENÇLER EVDEN ARAŞTIRMAK İSTİYOR

Araştırmada elde edilen bazı bulgular şöyle:

-Araştırmaya katılan gençlerin en fazla çalışmak istediği bölüm yüzde 23,39 payla üretim ve Ar-Ge oldu. İkinci sırada pazarlama ve reklam olurken, IT üçüncü sırayı aldı.

-Araştırma ve üretimde çalışmak isteyenlerin oranı yüksek olsa da katılanların yüzde 78’i “hibrit çalışma” olmazsa çalışmayacağını belirtti. İş yaşamına başlamış gençlerde ise bu oran yüzde 64 olarak belirlendi.

-Önceki yıllara göre sektörel tercihlerdeki değişime ilişkin olarak ise önceki yıllarda en önde yer alan telekom, bankacılık ve denetim sektörü firmalarının yerini de savunma sanayi, hızlı tüketim ürünleri ve e-ticaret şirketleri aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir